ramka Liść Liść

Woda dla niemowląt

Rodzice zdają sobie sprawę, że nie wszystko, co służy dorosłym organizmom, jest zdrowe dla najmłodszych. Istnieje przekonanie, że woda mineralna zawierająca w swoim składzie dużą liczbę minerałów, może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Stanowisko mówiące, że nie trzeba podawać wody dzieciom, które karmione są piersią, jest silnie propagowane przez autorów artykułów o tematyce dziecięcej dostępnych w sieci. Jest to związane z zaleceniami WHO, które mówią, że do 6 m.ż. niemowlęciu wystarcza wyłączne karmienie piersią. Niemniej jednak widać wyraźne wątpliwości pojawiające się w kontekście dopajania niemowląt karmionych piersią. Duża część internautek twierdzi, iż dzieci powinno się dopajać (głównie wodą) i wyraża chęć do wprowadzenia tej praktyki w życie, nawet jeśli pediatra stwierdził, że w ich przypadku nie jest to konieczne. Teza, że nie należy podawać wody dzieciom do 6. miesiąca życia, jest prezentowana z niezbyt dużą stanowczością. Pojawiają się opinie, że nie rekomenduje się tak małym dzieciom wody, ze względu na nieprzystosowanie ich nerek do filtrowania wody. jednak pojawiają się także wątpliwości, jaka woda jest odpowiednia dla niemowląt i czy każdą wodę dla tak małego dziecka należy przed podaniem przegotowywać.

Opinie internautów komentuje:

1) Powszechna opinia: Nie trzeba podawać wody niemowlętom karmionym piersią

Opinie internautów: Mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka. Mleko z piersi zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia, dlatego zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie maluszka.

Komentarz eksperta: Fakt

To prawda. Zazwyczaj niemowlęta do 6. mies. życia karmionewyłącznie piersią nie wymagają dodatkowego dopajania. Zazwyczaj, bo może się tak zdarzyć, że w upalne dni lub przy niedoborze pokarmu pojenie wodą może być konieczne. Niezbędna, jest wtedy porada lekarska.

2) Powszechna opinia: Niemowlęta należy dopajać wodą

Opinie internautów: Należy podawać wodę dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym. Należy podawać wodę dzieciom karmionym mlekiem matki, gdy występują biegunki, kolki i infekcje.

Komentarz eksperta: Fakt

Tym niemowlętom do 6 miesiąca życia, które są karmione wyłącznie piersią, zazwyczaj nie trzeba oferować dodatkowych płynów, także wody. Ale wtedy, gdy dziecko oddaje mało moczu, jest niespokojne, przebywa w gorącym otoczeniu, należy podać wodę do picia i skonsultować się z lekarzem.

3) Powszechna opinia: Nie należy podawać wody dzieciom do 6. miesiąca życia

Opinie internautów: Nerki dziecka słabo filtrują wodę

Komentarz eksperta: Mit

Tym niemowlętom do 6 m.ż., które są karmione wyłącznie piersią, zazwyczaj nie trzeba oferować dodatkowych płynów, także wody. Ale wtedy, gdy dziecko oddaje mało moczu, jest niespokojne, przebywa w gorącym otoczeniu, należy podać wodę do picia i skonsultować się z lekarzem.

4) Powszechna opinia: Woda mineralna jest zdrowa dla dorosłych, ale nie nadaje się dla niemowląt

Opinie internautów: Niemowlakom absolutnie nie można podawać wody mineralnej bez konsultacji z lekarzem, ponieważ zawiera w dużych ilościach związki mineralne takie jak magnez, węgiel, sód itp. Dla niemowlaków najlepsza będzie woda źródlana, ponieważ nie zawiera tych wszystkich substancji mineralnych, które dla dorosłego człowieka są niezbędne a dla niemowlaka mogą być szkodliwe

Komentarz eksperta: Mit

Woda mineralna niskozmineralizowana, tak samo jak źródlana, jest odpowiednia do picia dla wszystkich: dorosłych i dzieci. W przypadku niemowląt powinna to być woda niskosodowa i niskosiarczanowa. Najlepiej, aby miała pozytywną opinię odpowiedniej instytucji zajmującej się opiniowaniem produktów dla niemowląt.

5) Powszechna opinia: Do 6 miesiąca życia dziecka należy przegotowywać każdą wodę (także butelkowaną).

Opinie internautów: Przez pierwsze pół roku życia wodę podajemy dziecku w formie przegotowanej, ze względu na bezpieczeństwo bakteriologiczne.

Komentarz eksperta: Fakt

W przypadku najmłodszych niemowląt faktycznie każdą wodę warto przegotować przed podaniem dziecku. W przypadku starszych świeżo otwarta woda butelkowana zazwyczaj nie wymaga gotowania, jeżeli jest to woda z pewnego źródła (szczelnie zamknięte opakowanie z podaną datą przydatności do spożycia, wyprodukowana przez zaufaną firmę, odpowiednio przechowywana). Jeżeli butelka była otwarta wcześniej (zwłaszcza, gdy nie była przechowywana w lodówce lub też gdy ktoś spożywał ją prosto z butelki) lub też podajemy wodę z innego źródła, zawsze należy ją przegotować lub unikać jej podawania.

Organizator

Patroni i partnerzy

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Bliżej przedszkola