ramka Liść Liść

Dlaczego warto pić wodę?

Picie wody reguluje i oczyszcza organizm – to opinia, z którą zdecydowana większość internautów się zgadza. Picie wody zapobiega odwodnieniu, usprawnia pracę jelit, uśmierza ból, pomaga zwalczyć nadmierne łaknienie, nawilża skórę, zapobiega wysuszeniu śluzówki, a tym samym pomaga zwalczyć infekcje.

Przede wszystkim przyspiesza metabolizm i pomaga usunąć szkodliwe substancje i toksyny z organizmu, co sprawia, że organizm może sprawnie funkcjonować. Dodatkowo korzystnie wpływa na mózg oraz poprawia koncentrację i ukrwienie organizmu. Bez odpowiedniego spożycia wody nie moglibyśmy sprawnie funkcjonować. Są to silnie zakorzenione w świadomości internautów, jak i licznie propagowane w opiniach, przeświadczenia na temat wpływu wody na nasz organizm. Z racji tego, że wpływ picia wody na nasze zdrowie fizyczne jest pozytywny, pomaga ona również poprawić nasze samopoczucie psychiczne.

Opinie internautów komentują:

1) Powszechna opinia: Picie wody poprawia samopoczucie, wpływa na wydolność organizmu, nasz nastrój i funkcje poznawcze

Opinie internautów: szklanka wody rano dodaje energii, budzi organizm, chłodne picie może pomóc zbić gorączkę; nawilża gardło

Komentarz eksperta: Fakt

Mózg ludzki składa się w  83% z  wody, jest zatem logiczne, że stan odwodnienia może wpływać na jego funkcje.

W kilku badaniach przeprowadzonych z udziałem zdrowych osób obserwowano wpływ stanu odwodnienia na sprawność umysłową i funkcje motoryczne: zmęczenie, nastrój psychiczny, czas reakcji z wyborem, pamięć krótko- i długotrwałą, zdolność uwagi, zdolność przeprowadzania obliczeń arytmetycznych. Wydaje się, że już 2-procentowy stopień odwodnienia organizmu może powodować zaburzenia czynności umysłowych i motorycznych. W niektórych badaniach sugeruje się, że takie działania niepożądane mogą wystąpić nawet przy 1-procentowym stopniu odwodnienia.

Ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych (koncentracji, czujności i pamięci krótkotrwałej) wskutek odwodnienia organizmu może w  szczególności dotyczyć dzieci i  młodzieży, ponieważ ich organizmy są bardziej wrażliwe na wszelkie niedobory płynów.

Brak odpowiedniej ilości płynów bardzo obniża wydolność organizmu w czasie ćwiczeń fizycznych.

2) Powszechna opinia: Picie wody reguluje i oczyszcza organizm

Opinie internautów: przyspiesza metabolizm; nawilża skórę od środka; eliminuje z  organizmu szkodliwe substancje, złogi i toksyny; usprawnia pracę jelit; pomaga przy diecie odchudzającej spalić „zbędny” tłuszcz; pobudza mózg; nie ma kalorii

Komentarz eksperta: Fakt

Woda wpływa na tzw. gospodarkę wodno-elektrolitową, wydalana jest przez nerki a wraz z nią substancje przemiany materii zbędne organizmowi. Odpowiednie nawodnienie sprawia, że substancje toksyczne usuwane są z organizmu w niskich stężeniach, co jest bezpieczniejsze dla organizmu.

3) Powszechna opinia: Picie wody pomaga na migreny

Opinie internautów: picie wody jest zalecane w celu złagodzenia skutków migreny, zmniejsza również ryzyko jej wystąpienia; nie jest to jednak lek na migrenę i nie zagwarantuje nam, że migrena nie wystąpi; zbyt małe przyjmowanie płynów może wywołać ból migrenowy

Komentarz eksperta: Mit

Brak jest danych potwierdzających takie działanie. Istnieją natomiast badania, które potwierdzają, że jednym z objawów odwodnienia może być ból głowy. Woda nie jest więc lekarstwem na migreny, ale działa w drugą stronę – picie wystarczającej ilości płynów, może sprawić, że ból głowy się nie pojawi.

4) Powszechna opinia: Woda jest najbardziej naturalnym i  dlatego jedynym niezbędnym dla organizmu płynem

Opinie internautów: Woda jest niezbędna do życia, jest składnikiem każdego innego płynu, nie zawiera żadnych dodatków i jest najbardziej neutralna dla naszego zdrowia

Komentarz eksperta: Fakt

TAK, woda doskonale nawadnia organizm nie dostarczając przy tym żadnych zbędnych dodatków, dlatego całe zapotrzebowanie na płyny można zrealizować tylko za pomocą wody. Nie dotyczy to jedynie niemowląt, dla których, zanim otrzymają inne pokarmy stałe, najkorzystniejsze jest mleko.

Organizator

Patroni i partnerzy

Instytut Matki i Dziecka Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Bliżej przedszkola